Nova Bilgisayarın Kullanılmış Anakartı Bana Kaldı

 Aşağıdaki şikayeti yaklaşık 8 yıl önce Şikayetvar.com'a yazmışım ama yayında değilmiş bu şikayet. Üstelik devamında Nova Bilgisayar'ın cevabında da geçtiği üzere iyi bir şekilde de çözülmediği halde. Sanırım şirketlerin gücü artık bu tür sivil toplum girişimlerini de sabote edebiliyor. Silinip gitmesini istemedim bu tecrübelerin. Çünkü aynı yöntemlerle süreki birilerinin canını yakmaya devam ediyorlar.

"31.05.2008 tarihinde, Nova Bilgisayar’ın internet sitesinden, gıgabyte ma790fx-dq6 marka ve modelli bir anakart satın aldım. Kart 3-4 gün içerisinde kargoyla teslim edildi. Ancak yeni satın aldığım diğer bilgisayar parçaları ile birlikte bilgisayarımın tümünü ilk çalıştırdığım andan itibaren bir türlü anakart üzerindeki arka ses portlarından ses alamadım.

Sorunun işletim sisteminden veya başka bir sebepten kaynaklanıyor olabileceğini düşünerek birkaç gün işletim sistemini ve donanım sürücülerini güncelleyerek sorunu çözmeye çalıştım.

Bir bilgisayar teknikeri olarak artık sorunun tamamen anakarttan kaynaklandığından 3-4 gün içinde emin olduktan sonra firmayla görüştüm. Anakartın aynı veya farklı bir marka anakartla değiştirilmesini veya iade alınmasını istediğimi söyledim.

Talebimin değerlendirileceğini, ancak kartın "arızalı yeni ürün" kapsamında değerlendirilmesi için geç kaldığımı söylediler. Yine de kartı gönderdim. Bu arada iyi niyetli bir değerlendirmeyle, olacağına ihtimal veremediğim ama işaretlerini belli belirsiz gördüğüm bir durumu belirtmek isterim: anakartın üzerindeki vida yuvalarında vida izine benzer izler vardı. Üstelik driver cd sinin zarf kapağı yırtık çıkmıştı.

Bu durumu da firmaya bildirdiğim halde ellerinden bir şey gelmediğini, kartın iade veya değişime tabir olmadığını, arıza prosedürünün işletileceğini ve yetkili teknik servise gönderildiğini belirttiler.

Şimdi ilgili firmanın belki kullanılmış, kullanılmış olmasa bile arızalı olarak gönderdiği bir ürün yüzünden tamir süresini haksız bir şekilde beklemek zorunda kalıyorum.
Anakartın arızası, görür görmez veya ilk kullanımda anlaşılamayabilecek bir arıza.

Bu nedenle sadece 1 hafta içerisinde ürünün arızalı olduğuna karar verip göndermek mümkün olmayabilir. Üstelik hiçbir şekilde kargo ücretini üstlenmeyen bir firmayla çalışırken "belki de bir yazılım veya ayar hatasından kaynaklanan bir sorun için gereksiz kargo parası vermeyeyim" düşüncesi sanırım anlayış gösterilebilecek bir düşüncedir.

Üstelik kimi alış-veriş sitelerinde bir ürünü "arızalı yeni ürün" olarak değerlendirme süresi 15 gün iken Nova Bilgisayar’ın bu uygulaması "sattık kurtulduk" demekten farksız gibi geliyor bana.

Umarım 2 taksitini ödediğim ürünü artık daha fazla beklemeden kullanmaya başlayabilirim."

Nova Bilgisayar'ın cevabı:

"Merhabalar,
Web sitemizin Arızalı Ürün İşlemleri bölümünde anlatıldığı üzere ;
Satın alınan tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır.
Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte Nova Bilgisayar adresine kargo ücretini ödeyerek yollamanız gerekmektedir.
Nova Bilgisayar adresine gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir. Bazı ürünlerde garanti prosedürü direkt yetkili servisler tarafından sağlanabilmektedir.
Sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altında olup tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma ve yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır. Bünyemizde Onarım Merkezi yoktur.
şeklinde belirtilmiş olup bu anakart da gigabyte markasının ithalatçısına gönderilmiş ve anakart kısa bir süre içinde işlemi yapılarak müşteriye sorunsuz biçimde ulaştırılmıştır."

Anakart ses çiplerinin üzerinde lehim kalıntılarıyla geldi ve asla doğru düzgün çalışmadı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Abonelik Bilgilerimi Elden Ele Dolaştırmayın

Bir Hepsiburada ve Webdenal Ortak Sömürgenliği

DeFacto Olarak Geri Alamıyoruz