Samsung Servisi Sorun Çözmüyor, Üretiyor

Bu şikayette yine Şikayetvar.com'a gönderilmiş ama artık yayından kaldırılmış bir şikayet. Samsung bildiğiniz gibi, Türkiyede hemen hiçbir zaman iyi servis veren bir marka olmadı. Buna rağmen çözülmemiş bir sorunu neden yayından kaldırırlar anlam veremiyorum.

"06.06.2008 tarihinde satın aldığım ... seri numaralı 2232bw 22" lcd monitörümü görüntüyü titreştirmesinden dolayı Ekim ayının ilk haftasında Samsung yetkili servisine gönderdim. Bu ilk teknik servis ziyaretinden servis formuna göre, besleme kondansatörü değişimiyle dönen ekranda aynı sorun hala devam edince Ekim ayının 3. haftasında ekranı tekrar servise gönderdim.

Bu kez yine servis formunda yazdığına göre "ürün sağlam" olduğu için ekran hiçbir işlem yapılmadan geri döndü. oysaki titreşim daha da artmış bir şekilde devam ettiği gibi üstüne üstlük daha ilk dokunmamda açma kapama düğmesi içeri çöktü ve ekranın içinden yerine yerleştirilmemiş parçaların tıkırtıları gelmeye başladı.

Müşteri hizmetlerine ve müşteri memnuniyeti servisinden arayan bir yetkiliye ayrıca teknik servise bu durumu telefonda ayrıntılarıyla açıklamakla kalmadım, teknik servise yardımı olur diye titreşimi gösteren bir videoyu ve ayrıntılı açıklamayı içeren ve artık cihazın değiştirilmesini istediğimi bildiren bir yazıyı da ekleyerek cihazı 3. defa servise gönderdim.

Bu kadar telefon konuşmasına, sorunu gösteren videoya ve yazıya rağmen ekran 3. defa sorunu çözülmeden veya değiştirilmeden geri döndü. Üstelik 3. servis macerasının servis fişinde sadece “tuş takımı onarıldı" yazıyor, titreşime dair bir işlem yapıldığını gösteren hiçbir ifade yer almıyordu. Daha da kötüsü ekranın dış kaplamasından olduğu anlaşılan bazı küçük kırıntılar kutudan çıkmıştı ve ekranın arka kapağı tam yerine oturtulmamıştı.

Yaklaşık 2 ay süren bu kadar gariplikten sonra ekranın hırpalanmasıyla başladığımızdan daha kötü bir hale düşmüş olmayı bir kenara bırakıyorum ama asıl sorun olan titreşimi çözmek için daha ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

Samsung nasıl bir teknik servis anlayışıyla çalışıyor da sorun çözmek bir yana soruna sorun ekliyor anlayamıyorum. Bu konuda gerçekten mantıklı bir açıklama bekliyorum çünkü artık Samsung olmayan yeni bir ekran alıp aksayan işlerimi yürütmeyi ve tüm imkanları zorlayarak iadenin bir yolunu aramayı düşünür hale geldim."

"Bu Cihazı 4. defa servise gönderdim. geriye kullanılmış ve üzerinde çizikler olan farklı bir panelle döndü. Samsung teknik olarak o kadar yetersizki bu durumu önceki sorunun çözülmesi olarak kabul edip, konuyu kapatmış. Naçizane tavsiye, benim gibi 500 lira verip güya kaliteli olan bir samsung alacağınıza yarı fiyatına çin malı bir ekran alın, bozuk çıkmazsa daha karlı olursunuz, bozuk çıkarsa ikinci bir şansınız daha olur. o da bozuk çıkarsa daha az stres yaşadığınıza emin olun, verdiğiniz fazla parayı ruh sağlığınıza yatırım olarak kabul edin. Ayıca ürünler hakkında bilgi almak için sakın müşteri hizmetlerini arama tuzağına düşmeyin sizi delirtip artık şikayet edemz hale getirerek şikayeti çözmüş oluyorlar."

Bunun üzerine Samsung cevap olarak şunu yazmış:

"Kullanıcımız ile konu hakkında görüşülerek, ürünü ile ilgili bilgi alınmıştır.

Değerli müşterimiz, Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Samsung Çağrı Merkezi "

Yalan! Beni arayıp soran olmamıştı. Üstelik bilgi almış ne yapmış. Hiç. Hala yanı bozuk ekranı kullanmaya devam ediyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Abonelik Bilgilerimi Elden Ele Dolaştırmayın

Bir Hepsiburada ve Webdenal Ortak Sömürgenliği

DeFacto Olarak Geri Alamıyoruz